22 mai 2024

Evoluții de top la WTT Youth Contender Platja D’Aro! Bianca Mei-Roșu a monopolizat primul loc!

Aur și bronz pentru sportivele noastre la WTT Youth Contender Platja D’Aro, unul dintre concursurile din calendarul internațional ITTF la care sunt invitate să participe starurile în devenire ale tenisului de masă mondial! Bianca Mei-Roșu a fost performera competiției din Spania, cu trei medalii de aur câștigate! Sportiva clubului nostru s-a impus în turneul feminin de simplu U19, după ce le-a învins pe franțuzoaica Charlotte Lutz, în semifinale, cu 3-1, și pe nemțoaica Mia Griesel, în finală, cu 3-2. Bianca a repetat performanța și în turneul de simplu U17, după 3-2 cu Lisa Wang (Germania), în semifinale, și 3-0 cu Julia Leal (Portugalia), în finală!
Constănțeanca a făcut pereche cu portughezul Tiago Abiodun la dublu mixt U19. Cei doi au trecut în semifinale cu 3-2 de perechea formată din Andrea Teglas, cealaltă sportivă de la CSM Constanța prezentă în competiție, și portoricanul Oscar Birriel, pentru ca în finală să dispună cu 3-1 de spaniolii Maria și Daniel Berzosa! Andrea Teglas a completat astfel palmaresul Constanței cu o medalie de bronz. Felicitări, sportivelor și antrenorilor de la club, Viorel Filimon și Anamaria Sebe! Hai, Constanța!