8 decembrie 2022

Final dramatic în meciul CSM Constanța – Dinamo București

CSM Constanța a cedat în întâlnirea cu Dinamo București, dramatic, în ultimul minut de joc, scor 87-89! Băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au început timid jocul din Sala Sporturilor însă au revenit pe finalul sfertului întâi, câștigându-l cu 20-11 grație unui run de 16 puncte. La pauză, însă, a fost o diferență de doar două puncte în favoarea Constanței, 38-36. Meciul avea să fie unul intens până la final. Constanța și-a construit un avantaj de 3 posesii. Pe final, cu ambele echipe în bonus, faulturile și deciziile pe faza de atac au făcut diferența, iar Dinamo a revenit în ultimul minut de joc și s-a impus la două puncte diferență.

Pentru CSM Constanța principalii realizatori au fost: Nate Johnson 22p (3x5p), 8 pase decisive, 5 recuperări, Dani Mâinea 16p, 5 recuperări, Vytenis Cizauskas 14p (2x3p), 5 pase decisive, Jakob Cebasek 11p (3x3p), 6 recuperări, Mario Lazar 11p, 9 recuperări, Andrei Oprean 9p (3x3p), Jarrid Rhodes 4p, 5 pase decisive, 5 recuperări. Pentru CSM Constanța urmează duelul cu Steaua București, sâmbătă, 10 Decembrie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor din Constanța. Team is everything!