19 aprilie 2023

Handbaliștii au câștigat la Timișoara și vor încheia pe locul 3 în Liga Zimbrilor

Handbaliștii noștri au obținut cea de-a 18-a victorie din acest sezon, în penultima etapă din Liga Zimbrilor. Echipa antrenată de George Buricea și Ionuț Pușcașu s-a impus cu 30-29, în deplasare, cu SCM Poli Timișoara, și va încheia pe locul 3. Băieții noștri au medaliile de bronz asigurate! Conduși cu 15-10 la pauză, băieții noștri au revenit spectaculos în repriza secundă, iar extrema stângă Valentino Ravnic a înscris golul decisiv cu două secunde înainte de fluierul final! Au evoluat: Rusu, Vasile – Stankovic 6 goluri (3x7m), Ravnic 4, Komogorov 4, Nistor 4, Drăgan 2, Chikovani 2, Susanu 2, Andrei 2 (1), Ilie 1, Brasseleur 1, Nikolic 1, Caba 1.

Medaliile de argint vor merge la Minaur Baia Mare, care a câștigat derby-ul din Capitală cu Steaua, 26-23, și se menține pe locul 2, cu 58 de puncte. Minaur încheie campionatul pe teren propriu, cu penultima clasată, CSM Oradea. CSM Constanța, 57 puncte, va juca, pe teren propriu, cu ultima clasată, CSM Odorheiu Secuiesc. Sâmbătă, 6 Mai, la Sala Sporturilor, cu o săptămână înainte de turneul Final 4 al Cupei României, unde echipa noastră va lupta pentru câștigarea trofeului. Minaur, CSM București și CSU Din Suceava s-au calificat, de asemenea, în Final 4.