23 august 2023

Handbaliștii au început cu o victorie noul sezon din Liga Zimbrilor

Handbaliștii CSM Constanța au debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Zimbrilor. La trei zile de la finala SuperCupei României, pierdută la un gol în fața lui Dinamo, jucătorii antrenați de George Buricea au avut parte de… o victorie la limită, scor 25-24 (13-12), pe terenul nou-promovatei CSM Sighișoara, în prima etapă de campionat a ediției 2023/2024. La gazde, au evoluat experimentații Csepreghi, Asoltanei, Țenghea și Vancea. A fost un joc intens, echilibrat, în care băieții noștri au deținut însă permanent inițiativa. După 13-12 la pauză, Nistor & comp au avut șansa unei desprinderi, chiar la începutul reprizei secunde, când au condus cu 17-14. S-a mers însă cap la cap până la sfârșitul meciului. Gabriel Ilie a marcat golul victoriei, cu 5 minute înainte de final. 1000 de spectatori au asistat la partida din Sala Sporturilor “Radu Voina”. Pentru CSM Constanța au evoluat: Vasile, Rusu – Stankovic 6 goluri, Andrei 4, Aliokhin 4, Ravnic 3, Ilie 2, Komogorov 2, Căbuț 2, Nistor 1, Drăgan 1, Caba, Vegar, Susanu, Murtaza, Ștefan. Atenția se mută acum asupra dublei cu spaniolii de la Fraikin BM Granollers, din turul preliminar al EHF European League. Echipa noastră mizează pe tribune pline la primul meci. Duminică, 27 August, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor! Hai, Constanța!