18 martie 2023

Handbaliștii câștigă clar la Bacău și își consolidează locul 2 în Liga Zimbrilor

A fost o victorie la 10 goluri pentru handbaliștii CSM Constanța în meciul din deplasare cu CSM Bacău, din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor! Băieții antrenați de George Buricea s-au impus cu 32-22, conservând avantajul luat la pauză, 16-6, după o primă repriză aproape perfectă. Brasseleur a marcat 12 goluri și a depășit borna 100 în acest sezon! Vasile a avut un procentaj de 60% la intervenții salvatoare în prima repriză, iar apărarea a arătat că este cea mai bună din campionat, primind doar 6 goluri în 30 de minute!
Au evoluat: Vasile, Rusu – Brasseleur 12 goluri, Ravnic 6, Drăgan 5, Nikolic 4, Stankovic 2, Komogorov 1, Susanu 1, Andrei 1, Chikovani, Caba, Nistor, Raso. Băieții noștri au obținut cea de-a 16-a victorie în campionat și se mențin pe locul al 2-lea, la un ecart de 4 puncte de Minaur, care a pierdut duelul cu liderul Dinamo, scor 22-38. În etapa următoare, CSM Constanța primește vizita Potaissei Turda, duminică, 26 Martie, de la ora 15.45. Meciul va fi transmis, în direct, de ProArena.