26 februarie 2023

Handbaliștii CSM Constanța câștigă și revin pe locul 2 în Liga Zimbrilor

Victorie la scor pentru CSM Constanța în duelul cu CSM Vaslui, din etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor! Handbaliștii antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu s-au impus cu 38-24 (16-14) în Sala Sporturilor “Iftimie Ilisei” din Medgidia și au ajuns la 14 succese în acest sezon. Cum Potaissa Turda și Minaur Baia Mare au remizat, scor 25-25, în derby-ul etapei, CSM Constanța a profitat și a revenit pe locul 2 în clasament, cu 44 de puncte. Minaur are 43 de puncte.

După o primă repriză echilibrată, băieții noștri s-au dezlănțuit în partea secundă, mizând pe pofta de gol a lui Brasseleur, o apărare exactă și evoluția excelentă a lui Dani Vasile, care a parat două aruncări de la 7 metri și a înscris din poartă în poartă.

Debut pentru juniorul Ayar Murtaza, fiul antrenorului Enis Murtaza fiind și marcator la prima sa apariție în tricoul echipei de seniori! Au evoluat: Vasile 1 gol, Rusu 1 gol – Brasseleur 11 goluri, Ravnic 6 (3x7m), Komogorov 6, Susanu 4, Drăgan 3, Stankovic 2 (1), Teodor Ștefan 2, Chikovani 1, Ayar Murtaza 1 (1), Nistor, Nikolic, Caba, Andrei.

Spectatorii au susținut admirabil echipa timp de 60 de minute. După „deplasarea” de la Medgidia, urmează o alta, în Moldova! În etapa următoare, CSM Constanța va juca în deplasare, cu CSU Suceava, miercuri, 1 Martie, de la ora 19.45, în direct pe Pro Arena.