29 martie 2024

Handbaliștii noștri au încheiat sezonul în Campionatul Național de Tineret

Handbaliștii echipei de tineret CSM Constanța au susținut ultimul meci din sezonul regulat al Campionatului Național de Tineret. Băieții antrenați de Enis Murtaza au cedat, pe teren propriu, scor 39-46 (17-24) cu liderii Seriei B, handbaliștii de la HC Buzău. A fost 8-8, în minutul 15, și 14-16, în minutul 25, dar greșelile în lanț și ratările din situație unu contra unu cu portarul le-au permis adversarilor să marcheze multe goluri pe contraatac și să se distanțeze, având în teren și doi seniori de la echipa de primă ligă. CSM Constanța doar a egalat pe tabelă și acela a fost momentul maxim pe care echipa noastră l-a putut atinge în ciuda paradelor senzaționale ale lui Gabriel Chilianu care a avut o evoluție bună în poartă, cu 12 intervenții salvatoare. Rareș Ștefan a fost golgheterul partidei, cu 19 goluri.
Au mai evoluat: Matei – Ayar Murtaza 6, Teodor Ștefan 5, Vlase 4, Enis Ali 2, Murat 2, Acsenție 1, Pușcașu, Ragea, Caluda, Bărbieru, Mosor, Andrei. Echipa noastră stă în ultima etapă, astfel încât va termina în zona locurilor 5-6. Handbaliștii constănțeni au înregistrat 5 victorii, un egal și 6 înfrângeri în cele 12 meciuri disputate. Dincolo de rezultate, mai ales pentru juniorii care au evoluat în campionatul de tineret a fost o experiență competițională importantă în perspectiva sezoanelor următoare. Hai, Constanța!