5 aprilie 2023

Handbaliștii, în sferturile de finală ale Cupei României! Urmează o dublă cu Dinamo!

Handbaliștii CSM Constanța merg mai departe în Cupa României, după ce au învins Steaua cu 28-27 (15-16), în Sala Apollo din București. A fost un meci echilibrat, cu două reprize strânse, dar echipa noastră a reușit să reediteze succesul din campionat, grație plusului de inspirație din ultima parte a meciului. Băieții noștri au avut un final perfect, punctând decisiv prin Andrei, Stankovic și Komogorov, rusul fiind omul meciului, cu 9 goluri marcate! Pe bancă a stat doar secundul Ionuț Pușcașu, după ce Comisia de Disciplină a FRH l-a suspendat pentru 6 jocuri pe George Buricea, în urma incidentelor din finalul partidei cu Potaissa Turda. Au evoluat: Vasile, Rusu – Komogorov 9 goluri, Drăgan 7, Andrei 4 (1x7m), Chikovani 3, Stankovic 2 (2), Ravnic 2, Susanu 1, Nistor, Nikolic, Caba, Ilie.
CSM Constanța vs. Dinamo, sâmbătă în Liga Zimbrilor, miercuri în Cupa României!
Sorții au mai scos din urne un derby de foc în Cupa României. CSM Constanța va juca în sferturile de finală, Miercuri, 12 Aprilie, contra campioanei Dinamo București! Meciul pentru calificarea în Final Four se va juca la Constanța. Până atunci, avem derby-ul Ligii Zimbrilor, contra lui Dinamo, tot la Constanța! Sâmbătă, 8 Aprilie, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor.