20 martie 2024

Handbaliștii sunt în sferturile de finală ale Cupei României! Potaissa Turda – CSM Constanța 29-30

CSM Constanța câștigă duelul cu Potaissa Turda, chiar pe terenul acesteia, scor 30-29 (17-12), și își asigură astfel prezența în sferturile de finală ale Cupei României Râureni! După o primă repriză dominată cu autoritate, băieții noștri au primit o replică mult mai viguroasă din partea ardelenilor, dar au rămas la conducere. Au avut cinci goluri în minutul 45 și trei goluri în penultimul minut, când Ilie a înscris pentru 30-27, însă finalul a fost unul dramatic! Vasile a apărat senzațional din situație unu contra unu și a făcut imposibilă revenirea turdenilor, care au forțat in extremis egalarea. Antrenorii George Buricea și Ionuț Pușcașu au mizat pe: Vasile 8 parade, Rusu – Aliokhin 6 goluri, Ravnic 5, Drăgan 5, Ilie 4, Stankovic 3, Komogorov 2, Nikolic 1, Susanu 1, Căbuț 1, Vegar 1, Andrei 1, Chikovani. Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Urmează sferturile de finală, tot în manșă unică, pe 16 Aprilie, contra unui adversar pe care îl vom afla după tragerea la sorți. Până atunci, echipa noastră joacă meciuri importante în Liga Zimbrilor. Primul este cel din deplasare cu CSM 2007 Focșani. Duminică, 24 Martie, de la ora 17.30. Hai, Constanța!