7 ianuarie 2023

„Îngerul păzitor” al echipei naționale! Dani Vasile, evoluție de top pentru reprezentativa României

Dani Vasile, portarul echipei CSM Constanța, a fost desemnat MVP-ul meciului cu Argentina, după ce România s-a impus în fața echipei sud-americane cu 31-26 în turneul amical din Spania! România a condus de la un capăt la altul în faţa unei formaţii care va evolua la Campionatul Mondial de luna aceasta. Tricolorii au avut 4-1 (min. 5), 7-4 (10) şi 9-6 (15), argentinienii s-au apropiat la două goluri, 10-8 (20), dar România a avut un final excelent de repriză, intrând la pauză cu un avantaj de şapte goluri, 18-11. În repriza secundă, diferenţa a crescut la nouă goluri, 22-13 (35), apoi a fost 27-19 (45), pentru ca în cele din urmă România să câştige la cinci goluri, cu 31-26. În ultimul meci al turneului găzduit de Palacio de Los Deportes L´Illa de Benidorm, de la ora 16.45, România întâlnește Bahrain. Din lotul tricolor face parte și interul stânga Gabriel Ilie, de la CSM Constanța.