30 octombrie 2023

Înotătorii CSM Constanța, în prim-plan la Cupa Andrei Nicolescu de la Otopeni

La Cupa Andrei Nicolescu – ediția a V-a, competiție găzduită de Complexul Sportiv de Natație Otopeni, pentru clubul nostru au concurat, în premieră, 12 cadeți și juniori recent legitimați, iar rezultatele nu au întârziat să apară. Tamara Lospa a fost desemnată cea mai bună sportivă la categoria +15 ani! Înotătoarea constănțeană a reușit nu mai puțin de patru clasări pe podium: a încheiat pe locul 2 la 50m bras și 100m spate, după ce, în prima zi, câștigase proba de 100m bras și obținuse locul 2 la 200m mixt.
Și Maria Argeșanu a avut o evoluție excelentă, la categoria 16 ani: a câștigat proba de 50m bras, după ce se clasase pe locul 2 la 100m bras. Alte rezultate: Tudor Iordache – locul 2 la 100m spate și 50m spate – categoria 15 ani, Maria Maxim – locul 3 la 50m liber și 50m fluture – categoria 14 ani. Andrei Ene a fost ales antrenorul competiției la categoria fete +15 ani. Din lotul antrenat de Rebai Oussama și Andrei Ene, au mai făcut parte Maria Popa, David Stoica, Andrei Iaschiu, Petru Apostol, Alex Ivanof, Anca Bescheret și Vlad Săraru.