7 septembrie 2023

Kaiaciștii și canoiștii CSM Constanța, medaliați cu argint și bronz la Campionatul Național

Sportivii secției de Kaiac-Canoe au câștigat 5 medalii de argint și 6 de bronz la Campionatul Național de Viteză desfășurat la Bascov, iar CSM Constanța a încheiat competiția pe locul 3 în clasamentul cluburilor, după CSA Steaua București și CS Dinamo București, dintr-un total de 13 cluburi participante!
Echipajul de Kaiac 4, în componența Vasile Valentin Popescu, Denis Chirilă, Iulian Nistor, Bogdan Gabriel Aftenie, s-a clasat al doilea pe distanța de 500 de metri și a cucerit medaliile de argint.
La fel și echipajele K2x200m (Belibou Georgiana Nicoleta + Popescu Diana Mioara) – locul 2, K2x200m (Popescu Vasile +Nistor Iulian) – locul 2. Canoista Bianca Andreea Alexandrov a devenit vicecampioană Națională la C1×200m și la C1×500m și s-a clasat pe locul 3 la C2×500m mixt, alături de un alt sportiv al clubului nostru, Viorel Michel Aramă.
Excelente și celelalte rezultate obținute de kaiaciști: K2Fx200m (Done Alexia Ana+Soric Denisa Nicoleta) – locul 3, K1x500m (Done Ana Alexia) – locul 3, K1x1000m (Belibou Georgiana Nicoleta) – locul 3, K2x500m (Popescu Vasile Valentin + Nistor Iulian) – locul 3, K2x500m (Belibou Georgiana Nicoleta + Soric Nicoleta Denisa) – locul 3, K2Mixtx500m (Chirilă Denis+Popescu Diana) – locul 4, K2x500m (Done Ana Alexia + Popescu Diana Mioara) – locul 4, K1x200m (Soric Denisa Nicoleta) – locul 5. Felicitări, sportivilor și antrenorilor Alina Chirilă și Gabriel Aftenie!