13 februarie 2024

Meci spectaculos în compania deținătoarei EHF European League! CSM Constanța – Füchse Berlin 29-32

Handbaliștii noștri au oferit încă o seară memorabilă la Sala Sporturilor! Ne-am bucurat de un spectacol sportiv extraordinar, într-o sală arhiplină, cu un public constănțean minunat, care a creat senzația că sunt 10.000 de spectatori în tribune! CSM Constanța a făcut un meci extrem de curajos în compania super-echipei germane Fuchse Berlin, deținătoarea trofeului EHF European League, conducând practic jocul în primele 50 de minute. Jucătorii noștri au încheiat în avantaj prima repriză, 15-14, după 30 de minute intense și multe momente în care au condus cu două și chiar trei goluri! Vasile a făcut un prim sfert de oră senzațional, apărarea s-a dovedit o nucă tare pentru vedetele adversarilor, iar Ravnic a fost omul finalizărilor spectaculoase.
Susținuți admirabil de spectatori, băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au dat senzația că pot câștiga, dar experiența și valoarea adversarilor și-au spus cuvântul la final. Fuchse a întors rezultatul și s-a impus, 32-29 (14-15), păstrându-și parcursul perfect în competiție. Echipa noastră merită aprecieri pentru determinarea cu care s-a bătut! Au evoluat: Vasile 8 intervenții, Rusu – Komogorov 7 goluri, Ravnic 7, Aliokhin 4, Căbuț 3, Drăgan 2, Nikolic 2, Mourino 2, Nistor 1, Andrei 1, Ilie, Caba, Stankovic, Vegar, Chikovani. A fost primul meci din Main Round. Urmează duelul de la București cu Dinamo, care a pierdut la Lisabona, 33-35 cu Sporting. Marți, 20 Februarie, de la ora 19.45. Hai, Constanța!