27 august 2023

Spectacol la Sala Sporturilor! CSM Constanța a început un nou sezon european

Handbaliștii au deschis sezonul european pentru CSM Constanța, în compania spaniolilor de la Fraikin BM Granollers, în turul preliminar al EHF European League. Băieții noștri vor pleca în Spania cu un deficit de două goluri, după ce au cedat, scor 27-29 (14-16), în prima manșă, de la Sala Sporturilor. A fost o atmosferă superbă, creată de suporterii constănțeni, care au sperat 60 de minute că echipa noastră poate câștiga împotriva finaliștilor ediției precedente.

Nistor & comp au forțat revenirea după pauză, dar apărarea nu a mai fost punctul forte al echipei noastre, iar spaniolii au valorificat mult mai bine situațiile de gol. În minutul 43 l-am pierdut pe Chikovani, eliminat cu cartonaș roșu pentru o intrare imprudentă la semicerc. Ratările ne-au privat pe final de un rezultat favorabil, care a părut posibil în ultimele 10 minute. Antrenorii George Buricea și Ionuț Pușcașu au mizat pe Vasile și Rusu, în poartă, Komogorov 6 goluri, Stankovic 4 (2x7m), Nistor 4 (1), Nikolic 3, Mourino 3, Căbuț 2, Aliokhin 2, Drăgan 1, Ravnic 1, Ilie 1, Chikovani, Caba, Andrei, Susanu. Antrenorul Antonio Rama Garcia i-a folosit pe Rodriguez, Panitti Martinez – Franco I Miro 6 goluri, Yusuf 5, Guijarro 5, Reguart Massana 4, Buzle 2, Urdangarin 2, Torriani 2, Castillo 1, Amigo 1, Romero 1, Rey Morales, Domingo, Montoya. Arbitri: M.Tzaferopoulos, A. Bethmann (Grecia). Meciul retur se joacă în Spania, pe 2 Septembrie, de la ora 12.00.