12 martie 2023

Meci tare contra campionilor: CSM Constanța – U BT Cluj 92-98!

Baschetbaliștii CSM Constanța au făcut un meci foarte bun și au jucat de la egal la egal contra campionilor de la U-Banca Transilvania Cluj, care și-au respectat statutul de favoriți și s-au impus cu 98-92, după un meci de mare luptă la Sala Sporturilor. Oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj de numai 3 puncte, 40-37, iar diferența s-a făcut practic în sfertul 3, câștigat de clujeni la 7 puncte. Băieți antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au dat totul pe teren pentru a produce surpriza, iar suporterii au fost încă o dată minunați, dar experiența Clujului a fost decisivă.
Au evoluat: Nate Johnson 18 puncte, Cizauskas 17p (8 pase decisive), Mockevicius 15p, Ivanauskas 14p (9 recuperări), Cebasek 12p, Mâinea 7p, Corpodean 5p, Lazăr 4p, Gribinic. Următorul meci pentru CSM este în deplasare cu BC CSU Sibiu, pe 16 Martie, de la ora 18.00.