29 noiembrie 2023

Medalii de bronz pentru fetele noastre la Campionatul Mondial de Tenis de masă Junioare!

Echipa feminină U19 a României a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial de Juniori 2023, de la Nova Gorica (Slovenia), reeditând astfel performanța de la ediția precedentă, din 2022. Sportivele CSM Constanța Elena Zaharia și Bianca Mei-Roșu au evoluat în meciul din sferturile de finală cu China Taipei (scor 3-2), decisiv pentru clasarea pe podium. Elena Zaharia a obținut două victorii, 3-1 cu Cheng Pusyuan și tot cu 3-1 cu Liu Ru-Yun, iar Ioana Sîngeorzan a trecut în partida decisivă de Cheng Pusyuan cu 3-0. În semifinale, echipa antrenată de Viorel Filimon și Elena Sebe (psiholog Mioara Șincan) a întâlnit puternica echipă a Japoniei, în fața căreia a cedat, scor 0-3. Rezerva Alina Sferlea și antrenorul Alexandru Dincă au mai făcut parte din echipa României, care a fost singura reprezentantă a Europei în “careul de ași” al competiției! China a câștigat aurul, după 3-1 în finală cu Japonia, iar India a încheiat cu medalie de bronz, ca și România.

Și echipa masculină U19 a României (Darius Movileanu, Eduard Ionescu, Andrei Istrate și Dragoș Bujor, antrenor Vasile Florea) a cucerit medalia de bronz, într-o companie la fel de puternică, în care țările asiatice au făcut legea. China, care ne-a învins în semifinale, a cucerit aurul, după 3-0 în ultimul act cu Japonia, iar Coreea de Sud a obținut bronzul, ca și România.