26 februarie 2023

Născut și crescut la Constanța! Ayar Murtaza a făcut pasul la echipa de seniori

Tinerii talentați sunt promovați la Constanța. Ayar Murtaza este ultimul exemplu, dovadă că tradiția continuă la echipa de handbal, iar strategia CSM Constanța dă roade. La 17 ani, Ayar Murtaza și-a făcut debutul în Liga Zimbrilor, la meciul cu CSM Vaslui, câștigat de echipa noastră, cu 38-24. Și a arătat că așchia nu sare departe de trunchi! Fiul antrenorului și fostului campion constănțean Enis Murtaza a marcat un gol din 7 metri în victoria care a readus echipa antrenată de George Buricea pe locul 2 în Liga Zimbrilor. Tânărul junior născut la Constanța și crescut la grupele de copii sub îndrumarea lui Ionuț Pușcașu și Enis Murtaza a făcut astfel primul pas spre cel mai înalt eșalon handbalistic al României.

Ayar Murtaza: A fost un sentiment unic, visez la momentul ăsta de 11 ani, de când practic handbalul! Înainte de meci a fost o tensiune imensă, dar ceilalți băieți m-au încurajat. Am niște colegi extraordinari, și la juniori și la echipa de seniori. Le mulțumesc pentru că m-au sprijnit în tot ceea ce am făcut. Sper la cât mai multe victorii și cât mai multe minute jucate.

Ayar Murtaza este component al echipei de juniori I cât și al echipei de tineret CSM Constanța DivA, care evoluează în liga secundă. La meciul cu CSM Vaslui, George Buricea a apelat în ultimele minute și la colegul său de generație, Teodor Ștefan, care și-a făcut deja debutul la seniori, dar joacă în continuare pentru echipa de juniori I și cea de tineret.