17 aprilie 2024

O nouă prezență în Final 4 Cupa României pentru CSM Constanța

Victorie și calificare! CSM Constanța a câștigat meciul cu Steaua București, scor 32-25, și și-a asigurat prezența în turneul Final 4 al Cupei României! Deținătoarea trofeului, CSM Constanța și-a confirmat statutul de favorită în fața unui adversar determinat, care nu a cedat ușor la Sala Sporturilor. La 28-24, cu cinci minute înainte de final, Ilie a ieșit la rampă cu o execuție spectaculoasă și tot el a înscris de două ori în ultimele două minute, încheind meciul cu 5 goluri. Vasile, 9 intervenții și un gol, a fost din nou omul sigur din spatele apărării. Au pus umărul la victorie și Ravnic 5 goluri, Drăgan 5, Komogorov 4, Aliokhin 4, Nistor 2, Chikovani 2, Stankovic 2, Mourino 1, Caba 1, Andrei, Căbuț, Nikolic, Rusu, Susanu.
Alături de CSM Constanța, în Final 4 s-au mai calificat Dinamo București, după o victorie la scor, 46-30 cu CSM Bacău, și CSM București, care a trecut cu 24-21 de HC Buzău. Pentru ultimul loc în turneul final al competiției se vor bate, pe 1 Mai, Minaur Baia Mare și CSM 2007 Focșani. CSM Constanța joacă următorul meci în deplasare cu SCM Politehnica Timișoara, în etapa a XXIV-a din Liga Zimbrilor. Sâmbătă, 20 Aprilie, de la ora 14.30. Hai, Constanța!