13 decembrie 2022

Pe podiumul Ligii Naționale, după succesul de la Brașov!

Baschetbalistele noastre au urcat pe locul 3 în Liga Națională după victoria obținută în etapa a 8-a. A fost al patrulea succes în șapte meciuri disputate în acest sezon de CSM Constanța, care a câștigat clar duelul de sub Tâmpa, cu CSTBv Olimpia Brașov. Jucătoarele antrenate de Tatiana Gallova și Norbert Kovasch au controlat toate cele 4 sferturi ale meciului și s-au impus cu 85-65 (43-30, la pauză).

Lydia Rivers a încheiat prestația de la Brașov cu un double double, având 17 puncte și 15 recuperări. Naomi Davenport a fost principala marcatoare pentru Constanța, cu 18 puncte (2x3p), urmată de Alina Podar 17p (4x3p), Teo Manea 9p, Eva Petrof 5p, Anisia Croitoru 4p, Tereza Vitulova 2p. Pentru CSM Constanța urmează o nouă deplasare, la Cluj-Napoca, pe 17 Decembrie. Ultimele două meciuri din acest an vor fi pe teren propriu, pe 23 Decembrie, cu CSM Municipal Târgoviște, și pe 29 Decembrie, cu CS Rapid București.