20 octombrie 2022

Prima victorie pentru baschetbalistele de la CSM Constanța: 80-61, în deplasare, cu CSM Alexandria

CSM Constanța a obținut prima sa victorie în Liga Națională de Baschet Feminin, scor 80-61 (22-14, 8-27, 13-18, 18-21), în deplasare, cu CSM Alexandria. Fetele antrenate de Tatiana Gallova și Norbert Kovasch au controlat ostilitățile în ultimele 3 sferturi, după un început mai greu. Teodora Manea și Lydia Rivers au fost jucătoarele cu cea mai mare eficiență pe parchet, Anisia Croitoru fiind cea mai bună marcatoare a partidei. Manea a încheiat meciul cu 12p (1x3p), 3 intercepții, 7 recuperări, în 19 minute pe parchet. Lydia Rivers a realizat primul său double double, cu 11p, 12 recuperări și o intercepție, în timp ce Anisia Croitoru a fost de neoprit sub panou, având un procentaj de reușită de 86 % (6 aruncări din 7) și terminând partida cu 15 puncte (1x3p) și două recuperări. Eva Petrof și-a făcut debutul la echipă cum nu se poate mai bine, cu 11 puncte (3x3p) și o recuperare, iar proaspăt venita de la Cupa Mondială 2022, Miljana Dzombeta, și-a trecut în cont 9 puncte (1x3p), 6 intercepții, 7 pase decisive, în 25 de minute pe parchet. Pentru CSM Constanța au mai punctat Naomi Davenport 10p, 7 recuperări, 4 pase decisive, Paloma Cucu 6p, Alina Podar 4p, Dora Ardelean 2p. Au debutat la echipă și surorile Bianca și Denisa Fota, alături de Alexandra Robotin. Pentru fetele antrenate de Tatiana Gallova urmează două etape pe teren propriu, pe 22 Octombrie cu Sirius Târgu Mureș și pe 5 Noiembrie cu Baschet UAV Arad.