30 ianuarie 2023

Rezultate de top obținute de atleții CSM Constanța în competițiile indoor

A fost un weekend cu rezultate excelente pentru atleții seniori de la CSM Constanța, participanți la Cupa R.M.A. în Sala Ioan Soter din București. După ce a câștigat finala probei de 60m, cu un nou record personal, de 6.77s, Marian Valentin Tănase a încheiat primul și în proba de 200m, în întrecerea seniorilor. Sportivul nostru s-a impus cu un timp de 22.35s.

Ioana Manoliu a avut o evoluție remarcabilă în proba de săritură în lungime, unde a obținut un rezultat de 5.88m, care i-a asigurat locul 2 în competiție. Și Alexia Dospin a încheiat pe podium, în proba de tripusalt la Cupa R.M.A. Sportiva antrenată de Carmen Botea s-a clasat pe locul 2, cu o săritură de 12.68m. Victoria i-a revenit unei alte atlete constănțene, Ioana Emilia Colibășanu, care, la două concursuri consecutive, disputate la distanță de o săptămână, și-a îmbunătățit recordul personal de sală! Ioana Colibășanu a sărit 13,06 m la Cupa R.M.A., la categoriile U-23 și la seniori. Tânăra sportivă, antrenată de mama sa, Elena Colibășanu, își corectase prima dată în 2023 recordul personal în weekend-ul anterior, la prima etapă a Campionatului Național de atletism de sală, când a sărit 13,04 m. Rezultat cu care constănțeanca în vârstă de 19 ani și-a îndeplinit baremul de participare la Campionatul European Under-23, care se va disputa în luna iulie a acestui an, în Finlanda.