9 decembrie 2022

Rezultate excelente pentru tinerii șahiști Tudor Henry Edward și Mircea-Andrei Cazan

Tudor Henry Edward a obținut o clasare în primii 18 șahiști europeni la categoria sa de vârstă la Campionatul European pentru Juniori din Turcia. Sportivul legitimat la CSM Constanța, a fost prezent la European Youth Chess Championship organizat în Antalya. Contănțeanul a avut o evoluție remarcabilă, doar doi sportivi români reușind o clasare în primii 20 la categoria Open U12. Peste 1.000 de sportivi din 46 de Federații Europene au luat parte la Campionatul European de Juniori. Tudor Henry Edward este campion mondial U12 în proba de dezlegări, titlu obținut în acest an în Georgia.

CSM Constanța a mai avut un reprezentant la această competiție, la categoria U14, Mircea Andrei Cazan. Sportivul antrenat de Iulian Mihailov și Mircea Pavlov a mai bifat o performanță în cariera de șahist: a câștigat locul 1 la juniori la cea de a 69 ediție a Campionatului Municipiului Constanța. La competiția desfășurată la Restaurantul Sport au participat 50 de jucători. A fost o “bătălie” pentru toate vârstele. De la copii de 8 ani, până la seniori de 65 de ani. Mircea-Andrei Cazan, elev în clasa a-VIII-a la Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”, s-a situat pe primul loc la categoria sa de vârstă. În luna septembrie, Mircea-Andrei a participat la Campionatul Mondial de Șah organizat la Constanța. Și aici a avut un rezultat de excepție: a obținut 7 puncte, obținând astfel al doilea cel mai bun rezultat din țară.