8 octombrie 2023

Sabrina Voinea a fost aproape de o medalie la Mondialele de gimnastică!

Duminică după-amiază au fost programate finalele pe aparate la Campionatul Mondial de gimnastică artistică de la Anvers.

Sabrina Voinea antrenată de mama ei, Camelia (ambele de la CSM Constanța) a avut o evoluție remarcabilă în finala de la sol și s-a ridicat la nivelul mult mai titratelor sale adversare.

Gimnasta noastră s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, în timp ce americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur.

Constănțeanca a fost notată cu 13,766 puncte, la doar 200/1000 de medalia de bronz, obţinută de brazilianca Flavia Saravia (13,966).

Simone Biles s-a impus cu 14,633, fiind urmată de brazilianca Rebeca Andrade, cu 14,500.

La doar 16 ani, Sabrina a fost aproape de o medalie la competiția mondială, care ar fi reprezentat o imensă surpriză.

CSM Constanța a contribuit cu două sportive (Sabrina Voinea și Andreea Preda) la calificarea echipei României la Jocurile Olimpice de anul viitor, de la Paris.