5 martie 2023

Sabrina Voinea scrie istorie! Gimnasta constănțeană, dublu medaliată cu aur la Doha

Sabrina Voinea a reușit o performanță istorică, la prima sa competiție ca senioară. În vârstă de numai 15 ani, sportiva legitimată la CSM Constanța a câștigat două medalii de aur la Cupa Mondială din Qatar. Prima a venit la bârnă. Gimnasta constănțeană, antrenată de mama sa, Camelia Voinea, a fost notată cu 13.766, cel mai mare punctaj al finalei, şi a câştigat prima sa medalie într-o competiţie de senioare.
Argintul a fost câștigat de Anna Lashchevska (Ucraina-13.333), iar bronzul de Emma Leonie Malewski (Germania – 13.233). Cea mai tânără gimnastă a competiției de la Doha, Sabrina Voinea-Maneca nu s-a lăsat intimidată și a dat totul pentru a obține o medalie de aur la Cupa Mondială din Qatar. Tânăra a produs surpriza la bârnă, fiind notată cu 13.766 (dificultate – 6, execuție 7.776).
Campioana europeană de junioare a dublat aurul, cu o nouă medalie din cel mai strălucitor metal, la sol, și a devenit revelația Cupei Mondiale de la Doha. Cea mai mare dificultate (5.7), al doilea punctaj la execuţie (7.900) şi un total,13.600 cu care a Sabrina a câștigat detașat ultima finala a gimnastelor la cea de-a 15-a ediţie a concursului din Qatar. Argint pentru Chiaki Hatakeda ( Japonia, 12.900), bronz pentru Breanna Scott ( Australia, 12.800). Sabrina, care este antrenată la lotul naţional de la București de Camelia Voinea și Cristi Moldovan, face parte din programul “Ţară, ţară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.