21 martie 2023

Sabrina Voinea, trei medalii pentru România la Palma de Mallorca

Sportiva de la CSM Constanța a strălucit și în concursul de la Palma de Mallorca, unde a câștigat două medalii de aur, la sărituri și sol, și una de bronz, la bârnă. A fost o verificare utilă a gimnastelor din lotul naționale de senioare al României, cu mai puţin de o lună înaintea Campionatelor Europene din Antalya (11-16 aprilie). Stagiul de pregătire din Palma de Mallorca, la care au mai luat parte reprezentantele Spaniei și Suediei, s-a încheiat cu un concurs de verificare câştigat de echipa României (156.85 puncte). Pe locul al 2-lea, s-a clasat Spania 1 (155.6 puncte), iar pe locul al 3-lea, Suedia (147.6). Au punctat pentru România: Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Amalia Ghigoarță, Antonia Duţă şi Andreea Preda. Lilia Cosman a concurat doar la 3 aparate. Gimnastele au fost însoţite în Spania de antrenorii Camelia Voinea, Cristian Moldovan, Patrick Kiens, Corina Moroșan, Gina Groza Gogean și Ramona Micu. Sabrina Maneca Voinea a obținut 13.800 ( D-5) la sărituri, 13.350 ( D-5.7) la sol, 13.000 ( D-6.0) la bîrnă și 11.300 ( D-4) la paralele. Gimnastele fac parte din programul “Ţară, ţară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang şi Octavian Bellu şi finanţat de OMV Petrom.