29 aprilie 2024

Șahiștii au cucerit șapte medalii la Campionatele Naționale pentru copii și juniori

Sportivii secției de șah CSM Constanța au câștigat șapte medalii la Campioanatele Naționale ale României pentru copii și juniori, desfășurate la Eforie Nord, în perioada 12-21 Aprilie. Maestrul FIDE Tudor Henry a fost una dintre vedetele competiției, reușind să obțină 4 titluri naționale! La categoria sa de vârstă, U14, Henry a câștigat medalia de aur atât la șah clasic, cât și la blitz și dezlegări. Valorosul sportiv legitimat la CSM Constanța s-a impus și la U20 șah clasic!

Ana Maria Criveanu a devenit campioană națională la F16 blitz, în timp ce Miruna Ioana Dumitru a luat argint la F8 dezlegări, iar Ana-Marina Caraghete bronz la F14 dezlegări. Rezultate notabile au obținut și Vladimir Bălan, locul 4 la U10, Andreea Țigănescu, locul 4 la F10 dezlegări, și Maria Curcă, locul 5 la F12 dezlegări. Șapte sportivi CSM Constanța fac parte din loturile naționale: Miruna Dumitru (F8), Andreea Țigănescu (F10), Diana Dospin (F12), Ana-Marina Caraghete (F14), Maria Criveanu (F16), Mircea Cazan (B16) și Tudor Henry (B20). Felicitări, sportivilor și antrenorilor Iulian Mihailov și Marcel Ciubotariu! Hai, Constanța!