22 ianuarie 2024

Șahiștii noștri, printre cei mai buni la Cupa “Unirea Principatelor”

Victorii și clasări pe podium pentru micii noștri șahiști la Cupa “Unirea Principatelor”! Sportivii CSM Constanța au încheiat competiția internațională de la Mangalia, în concursul OPEN ELO 1800, cu patru prezențe pe primul loc. Vladimir Bălan a obținut locul 1 la U10 și locul 5 la general, Maria Criveanu s-a clasat pe locul 1 la junioare și pe 6 la general, iar Diana Dospin și Andreea Țigănescu au câștigat la categoriile F12, respectiv F10. Ultimele două au fost urmate de coechipierele lor Maria Toma, locul 2 la F12, și Anastasia Bălan, locul 2 la F10. Sportivii noștri în vârstă de 9-10 ani au surclasat seniori cu experiență! Maria Toma (ELO 1058) a câștigat la favoritul numărul 1, bulgarul Valerij Ribarov (ELO 1778)! La acest turneu international de tradiție, ajuns la ediția a XI-a, au participat și sportivi din Bulgaria și Ucraina. Alte rezultate înregistrate de sportivii CSM Constanța: Darius Tuzlaru locul 3 la B14, Mihnea Otvos locul 4 la U10. În turneul ELO 2400, sportivul nostru Mircea Andrei Cazan (ELO 1894) s-a clasat pe locul 4. Felicitări, sportivilor și antrenorilor Iulian Mihailov și Marcel Ciubotariu!