4 decembrie 2022

Salbă de medalii pentru gimnastele noastre la Campionatele Naționale

Gimnastele constănțene legitimate la CS Farul – CSM Constanța au strălucit la Campionatului Național Individual pentru junioare de la Bacău! Noua stea a gimnasticii artistice românești, Sabrina Maneca Voinea, a fost vedeta competiției. După ce a câștigat concursul individual compus la Junioare 1, Nivel 1 și a devenit campioană națională absolută, ea a cucerit alte două medalii de aur, în finalele pe aparate, la sărituri și la sol. Fiica fostei mari campioane Camelia Voinea, cea care o și antrenează, este și campioană europeană en titre la sărituri! O performanță deosebită a reușit și Alexia Vănoagă, la Junioare 1, Nivel 2. Campioană națională absolute, după ce câștigase concursul individual compus cu o zi în urmă, ea a dominat finalele pe aparate și a cucerit 4 medalii: aur la sărituri, argint la bârnă, la paralele şi la sol. Bianca Vișovan a urcat pe treapta a treia a podiumului la paralele. La Junioare 1, Nivel 3, Melisa Orazacai a avut o evoluție solidă: a câștigat finala la sărituri şi a obținut medalia de bronz la paralele. Și în concursul Junioarelor 2, Nivel 4, am avut o triplă prezență pe podium, prin Nelli Papană, care a câștigat aurul la bârnă, argintul la paralele și bronzul la sol. Andreea Ioga a completat ziua cu o medalie de argint la paralele, în concursul Junioarelor III, Nivel 7. Evoluție de excepție, așadar, pentru gimnastele antrenate de Camelia Voinea, Carmen Traicu și Olimpia Fleșaru, care se întorc de la Campionatele Naționale cu o salbă de medalii: 7 medalii de aur, 5 de argint și 3 de bronz.