21 noiembrie 2022

Salbă de medalii pentru înotătorii noștri la Campionatul Național în bazin scurt

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a organizat Campionatul Național de înot în bazin scurt pentru juniori, tineret și seniori. Competiția s-a desfășurat în premieră în bazinul din incinta Complexului Sportiv de Natație din Otopeni și a adunat la start cei mai buni performeri ai României. Peste 30 de medalii au fost cucerite de înotătorii constănțeni, iar printre ei s-au aflat și sportivii legitimați la CSM Constanța. Eva Paraschiv (7 medalii), Eric Ștefan Andrieș (5 medalii) și Paula Boleacu (3 medalii) au avut cele mai multe apariții pe podium.

Eva Paraschiv: Aur la 50 metri fluture Juniori, Aur la 50 fluture Tineret, Bronz la 50 fluture Seniori, Argint la 100 fluture juniori, Argint la 100 fluture tineret, Argint la 200 Fluture Juniori, Bronz la 200 Fluture Tineret

Eric Ștefan Andrieș: Bronz la 100 metri Liber Juniori, Bronz la 400 mixt Juniori, Aur la 100 mixt juniori, Argint la 50 Liber Juniori, Argint la 200 Mixt Juniori.

Paula Boleacu: Argint la 50 Bras Juniori, Bronz la 50 Bras Tineret, Bronz la 100 mixt juniori

Ștafeta masculină de Juniori: Eric Andrieș, Andreas Niculaie, Andrei Băncilă, Matei Trenchea au obținut Argint la 4X50 Liber Masculin Juniori.

Ștafeta mixtă: Eric Andrieș, Andreas Niculaie, Eva Paraschiv, Paula Boleacu au obținut Bronz la 4X50 Liber Mixt Tineret și Argint la 4X50 Liber Mixt Juniori.

Ștafeta combinată: Eric Andrieș, Paula Boleacu, Eva Paraschiv, Matei Trenchea au obținut Aur la 4X50 Mixt Juniori și Argint la 4X50 Mixt Tineret.

Ștafeta masculină de Juniori: Eric Andrieș, Andreas Niculaie, Andrei Băncilă, Matei Trenchea au obținut Bronz la 4X50 Mixt Juniori.

Ștafeta feminină: Ana Grosu, Paula Boleacu, Eva Paraschiv, Ana Pascu au încheiat cu Aur la 4X50 Mixt Tineret și Argint la 4X50 Mixt Seniori.

Antrenori: Eduard Câșlaru, Alex Stoica, Răzvan Florea