5 aprilie 2024

Semifinala se decide la Constanța! Nou-venita Miškinienė, debut pentru CSM Constanța

Deznodământul semifinalei se amână. CSM Constanța a cedat, într-un final dramatic, la Târgoviște, scor 62-67 (38-35), iar calificarea în finală se va decide în meciul 3, la Constanța. Aflate în avantaj după primele trei sferturi, 55-50, fetele noastre au plătit tribut ratărilor și paselor greșite din finalul partidei. Gazdele au preluat conducerea și au gestionat mai bine ultimele 3 minute, când au rezistat fără coș primit.
Noua achiziție, lituanianca Laura Miškinienė, a debutat convingător, fiind principala marcatoare, cu 15 puncte, dar și 6 recuperări și două pase decisive. Pentru echipa antrenată de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu au mai evoluat: Higgins 15p (6, 1), Živković 12p (9, 2), Koizar 7p (4, 1), Gödri-Părău 4p (6, 4), Irimia 3p (4, 0), Podar 3p (1, 2), Jones 3p (0, 1), Mărginean, Ghizilă. Meciul decisiv se joacă în Sala Sporturilor din Constanța. Marți, 9 Aprilie! Hai, Constanța!