8 martie 2023

Și-au făcut cadoul perfect de 8 Martie! Baschetbalistele CSM Constanța, la cea de-a 14-a victorie în Liga Națională!

Fetele antrenate de Tatiana Gallova au câștigat la scor, 92-49, meciul cu CS Universitatea Cluj-Napoca, ultimul pe teren propriu din sezonul regulat. Colegii de la echipa masculină de baschet și câțiva suporteri le-au oferit flori protagonistelor întâlnirii de la Sala Sporturilor. CSM Constanța a condus la pauză cu 38-26. Keyona Hayes, Rebecca Tobin și Alina Podar au fost principalele realizatoare ale primelor două sferturi. Teresa Vitulova a încheiat meciul cu 16 puncte, urmată de Miljana Dzombeta 11p, Dora Ardelean 10p și Rebecca Tobin 10p, care a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren. Americanca a reușit și 7 recuperări și 5 pase decisive.

Au mai evoluat: Denisa Fota 9p, Keyona Hayes 9p, Elisa Petrof 8p, Alina Podar 8p, Teodora manea 4p, Paloma Cucu 4p, Anisia Croitoru 2p, Bianca Fota 1p. CSM Constanța are 14 victorii în 18 meciuri și ocupă locul 3 în Liga Națională de Baschet Feminin, cu 32 de puncte, fiind devansată de Sepsi Sf.Gheorghe 36p și FC Baschet UAV Arad 33p. Pentru fetele noastre urmează un meci în deplasare, pe terenul ultimei clasate din Liga Națională, CS Municipal Târgoviște. Meciul se joacă sâmbătă, 11 Martie, de la ora 16.00 și va fi în direct pe FRB TV.