5 februarie 2023

Spectacol marca CSM! Baschetbaliștii, start victorios în faza a II-a din Liga Națională

Victorie pentru CSM Constanța, la debutul în faza a II-a a Ligii Naționale de Baschet și un prim pas apăsat spre play-off! Ne-a fost dat să trăim cu sufletul la gură până în ultimele secunde, după un meci dramatic la Sala Sporturilor, dar băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au dat dovadă de caracter și au câștigat cu 72-70! Scorul a evoluat amețitor, de la 59-44 pentru noi, la intrarea în ultimul sfert, la 68-67 pentru craioveni, cu un minut înainte de final!

Jakob Cebasek a întors din nou rezultatul, cu a patra aruncare de 3 puncte, după care Johnson, cu o aruncare liberă, și Ivanauskas, impecabil în apărare, au securizat victoria. Suporterii au fost, încă o dată, minunați! Cu adevărat, al 6-lea jucător! Au evoluat: Cebasek 27p (9 recuperări), Johnson 11p (2 recuperări, 4 pase decisive), Cizauskas 9p (3, 6), Corpodean 7p (2, 1), Lazăr 7p (9 recuperări), Mockevicius 6p (7 recuperări), Ivanauskas 5p (6, 1), Gribinic. Felicitări, băieților și întregului staff! Urmează meciul cu FC Argeș Basketball, pe 9 februarie, de la ora 18.00, tot la Sala Sporturilor. Hai, Constanța!