28 mai 2023
Box

Spectacol pugilistic la turneul internațional Mănușa Litoralului de la Constanța

În Sala Sporturilor din Constanța s-au încheiat sâmbătă seară, întrecerile turneului internațional de box pentru juniori Mănușa Litoralului, competiție readusă în prim-plan de CSM Constanța și organizată alături de Federația Română de Box, Ministerul Sportului și Primăria Municipiului Constanța.
Turneul a fost dominat de pugiliștii din țara noastră, care au câștigat 8 medalii de aur prin Szocs Bence la categoria 46 kg, Nicolas Boncu la categoria 48 kg, Andrei Jgheban la categoria 50 kg, Fabian Stroe la categoria 52 kg, Ciprian Bulețică la categoria 57 kg, Daniel Grigorie la categoria 60 kg, Radu Simion la categoria 75 kg, Alexandru Butoi la categoria +80 kg.
O evoluție foarte bună au avut sportivii de la CSM Constanța, antrenați de Mihai Constantin.
Tripla campioană europeană, Amalia Niță și-a confirmat clasa și este în continuare neînvinsă, câștigând centura la Mănușa Litoralului, iar Alexandru Buleu a avut și el o evoluție entuziasmantă și apaludată de public, câștigând prin inferioritatea adversarului în prima repriză.
Festivitatea de premiere a fost efectuată de mai multe oficialități, printre care: viceprimarul municipiului Constanța – Ionuț Rusu, directorul CSM Constanța – Andrei Talpeș, director adjunct – Claudia Tincu, președintele F.R. Box – Vasile Cîtea, toți fiind de acord, că această ediție a fost o reușită, iar viitoarele se anunță și mai interesante, cu nume mari din boxul mondial.