13 februarie 2023

Spectacol și baschet de calitate la Sala Sporturilor: CSM Constanța – CSM Oradea 73-81, în semifinalele Cupei României

Drumul echipei noastre se oprește în semifinalele Cupei României, dar baschetbaliștii antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian părăsesc competiția cu o evoluție aplaudată în compania favoritei CSM Oradea, după un meci intens, trăit cu sufletul la gură de fani până în ultimul sfert. După victoria contra Rapidului, Constanța a părut capabilă să mai producă o surpriză în Final 8, dar fosta campioană a României a avut ultimul cuvânt și s-a impus cu 81-73. Băieții noștri intraseră cu un promițător 38-39 la vestiare și erau conduși cu numai 4 puncte la capătul primelor trei sferturi, 56-60. Cizauskas a ieșit însă mai devreme cu 5 minute, pentru 5 greșeli personale, precizia lui Nate Johnson n-a mai fost aceeași, iar orădenilor le-au intrat cam toate aruncările de 3 puncte.

Ogden (25 de puncte, 11 recuperări) a dominat lupta sub panou, secondat de Richard (17p) și Tarolis (16p), în timp ce, la noi, Johnson a fost principalul marcator, cu 23 de puncte, susținut de Cizauskas, cu 19 puncte. Meci bun făcut de Ștefan Gribinic (foto), omul care a stat cel mai mult pe teren în acest meci (34,33 minute) și a înscris 12 puncte. Au mai evoluat: Ivanauskas 11p, Cebasek 4p, Mockevicius 2p, Corpodean 2p, Lazăr, Bălan. În finala Cupei României, CSM Oradea o va întâlni pe U-BT Cluj-Napoca, miercuri, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor. Campioana s-a impus clar în prima semifinală a turneului Final 8, scor 88-64 cu SCMU Craiova.