9 aprilie 2023

Suntem în finală! Baschetbalistele noastre au învins Aradul și vor juca pentru aur cu Sepsi Sfântu Gheorghe!

Constanța visează cu ochii deschiși. CSM Constanța obține cel puțin medalia de argint în primul sezon de la înființare, după ce a trecut cu scorul general de 2-1 de FC Baschet UAV Arad, în Semifinala Play-Off a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Susținute de un public admirabil la Sala Sporturilor, fetele antrenate de Tatiana Gallova și Norbert Kovasch și-au impus jocul în ultimele două sferturi și au obținut o victorie meritată: scor 73-68 (28-30, la pauză).
Keyona Hayes a fost decisivă pe final, cu o aruncare de 3 puncte în ultimul minut, și a încheiat meciul cu 28 de puncte și 8 recuperări. Tobin 15p, 8 recuperări și Dzombeta 6p, 10 pase decisive au avut și ele evoluții solide, dar întreaga ECHIPĂ a pus umărul la acest succes istoric pentru baschetul feminin constănțean: Podar 8p, Bianca Fota 7p, Vitulova 6p, Cucu 3p, Manea, Ardelean, Denisa Fota, Anisia Croitoru, Evelina Petrof. Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Urmează Finala cu Sepsi Sfântu Gheorghe, care se va juca în sistemul cel mai bun din cinci meciuri! Hai, Constanța!