21 iunie 2023

Triatloniștii CSM Constanța, cele mai bune clasări pentru România la Cupa Europeană de Juniori

Carol Popa (CSM Constanța) a obținut cel mai bun rezultat al delegației României la Cupa Europeană de Juniori de la Izvorani. Carol Popa a încheiat pe locul 7, iar coechipierul său Raul Petre (CSM Constanța), s-a clasat pe locul 14. Cei mai valoroși sportivi antrenați de Cristi Doicescu au fost primii români în concursul individual masculin, la care au luat parte 57 de triatloniști din 9 țări. Paul Galoiu a terminat pe locul 30, iar Gabriel Mihăilescu pe 39, ultimul fiind cel mai tânăr participant, la doar 14 ani și 9 luni. De altfel, cei doi au plecat direct la Constanța după finalul întrecerii, pentru a susține examenul de capacitate. Probele (înot 400 metri, bicicletă 11 km, alergare 2,5 km) s-au desfășurat în complexul sportiv de pe lacul Snagov. Team I România a încheiat pe locul 4 la ștafetă mixtă, după redutabilele echipe ale Spaniei, Italiei și Portugaliei.