27 februarie 2024

Ultimul meci acasă în EHF European League: CSM Constanța – Dinamo București 25-33

CSM Constanța a înfruntat-o din nou pe Dinamo București, un adversar redutabil, aflat în formă maximă. Campioana României s-a impus, ca și în urmă cu o săptămână, în capitală, și rămâne în cărțile calificării pentru sferturile de finală ale EHF European League, în timp ce echipa noastră iese din cursa pentru un loc în faza următoare a competiției. Dinamo a câștigat cu 16-11 prima repriză și a continuat să domine jocul. Scorul a luat proporții, și pe fondul paradelor în serie reușite de portarul sârb Cupara (15), căruia Vasile (11 intervenții) i-a dat o replică bună și după pauză. Apărarea nu a mai fost punctul nostru forte, iar Dinamo a câștigat clar lupta pentru locul 3 în Grupa a IV-a din Main Round și calificarea în play-off-ul sferturilor de finală. Echipa noastră a cedat cu 25-33 (11-16), dar nu a pierdut nimic din legătura extraordinară cu publicul constănțean, după un sezon european de excepție!

George Buricea (antrenor CSM Constanța): Am avut foarte multe ratări unu contra unu cu portarul și alte aruncări pe lângă poartă sau în bară. E foarte greu să emiți pretenții să câștigi un astfel de meci. Am început meciul de la 1-6 și e foarte greu să alergi, să alergi, să alergi. A fost vorba de ratări, nu despre determinare și sacrificiu. Eu mi-am felicitat jucătorii pentru sezonul extraordinar pe care l-au făcut în Europa, eu zic că ne-am depășit condiția. Ei au fost mai buni în ambele manșe, au meritat să meargă mai departe. Felicit echipa Dinamo, le urez succes.

Xavier Pascual (antrenor Dinamo București): Eu cred că am făcut un meci foarte bun. Am început foarte bine în apărare, echipa a alergat și am avut un avantaj de 5-6 goluri. Important este că am câștigat aici și că suntem în play-off. Atmosfera de astăzi a fost ca atmosfera de la meciul din Sala Dinamo. E foarte important un meci ca acesta, când sala e plină, când toată lumea vorbește de handbal, de Constanța că are echipă mare, de Dinamo la fel. E bine pentru handbalul din România.

Mikalai Aliokhin a încheiat meciul cu 8 goluri, urmat de Ilie 4, Nistor 3, Ravnic 3, Drăgan 2, Stankovic 1, Căbuț 1, Komogorov 1, Susanu 1 și Nikolic 1. Au mai jucat Rusu, Caba, Chikovani, Andrei și Vegar. Urmează, sâmbătă, de la 17.30, derby-ul cu Minaur Baia Mare din Liga Zimbrilor și apoi ultimul meci din acest sezon european. Marți, 5 Martie, de la 21.45, în deplasare cu Fuchse Berlin.