9 ianuarie 2024

Vicecampioanele României, cu noua achiziție Anđela Delić pe teren, au câștigat la Târgoviște primul meci din 2024

CSM Constanța s-a impuns în primul meci din 2024 în Liga Națională de Baschet Feminin, cu CSM Târgoviște, scor 79-70. În deplasarea de pe malul Dâmboviței, CSM Constanța a dat de un adversar motivate, care a condus ritmul de joc în majoritatea timpului. Sfertul patru și preponderent ultimele minute au fost cele care au distanțat decisiv Constanța pe tabelă. Cu Gabriela Mărginean în zi de grație, 21 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, împreună cu Kristina Higgins 18p, 7 recuperări și 3 intercepții, Constanța a obținut victoria pe terenul unei adversare care și în partida tur a arătat un nivel de baschet competitiv. La CSM Constanța și-a făcut debutul și noua achiziție, internaționala din Bosnia și Herțegovina, Anđela Delić.

Cu experiență la nivel de Cupă Mondială și Euroligă, Anđela se alătură echipei noastre după un sezon în care a jucat pentru CDB Clarinos Tenerife în Spain-LF Endesa, OA Chania (Grecia A1) sau Union Saint-Amand Porte du Hainaut (France-LFB). Jucătoarea bosniacă a încheiat primul său joc în tricoul Constanței cu 14 pucnte, 3 pase decisive, 2 recuperări, 3 intercepții. Au mai evoluat: Annemarie Gödri-Părău 9p, 5 pase decisive și o recuperare, Alina Podar 7p, 2 recuperări, Sigrid Koizar 5p, 7 recuperări, 2 pase decisive, Anisia Croitoru 3p, Bianca Fota 2p și o recuperare, Laura Vaida, Gabriela Irimia, Denisa Fota, Amira Bou-Chedid. Pentru CSM Constanța urmează prima partidă pe teren propriu în 2024, programată pe 12 Ianuarie, la Sala Sporturilor din Constanța, în compania celor de la CSU Olimpia Brașov! Hai, Constanța!