12 februarie 2023

Victorie dramatică împotriva Rapidului și calificare istorică în semifinalele Cupei României la baschet masculin!

A fost un meci de poveste, cu două reprize de prelungiri și un dezdonădământ așteptat cu sufletul la gură de o sală plină: CSM Constanța a învins Rapidul cu 94-84 și se califică în F4 al Cupei României! Băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au încheiat prima repriză cu un avantaj de două puncte, 34-32, grație și unui procentaj mai bun la aruncările de la distanță, 40%, față de doar 20% al Rapidului. Mai rapidă, Constanța a reușit 14 puncte pe contraatac. A menținut ritmul și în sfertul 3, pe care l-a câștigat cu 17-13, dar jucătorii lui Tudor Costescu au revenit în ultimul sfert, cu cinci aruncări de 3 puncte și au trimis meciul în prelungiri: 68-68! Prima repriză a fost săracă în puncte, 7-7, și n-a putut departaja cele două echipe, amplificând suspansul pentru cei prezenți în Sala Sporturilor. Fanii constănțeni au creat o atmosferă senzațională în tribune și le-au dat jucătorilor noștri acel plus atât de necesar pentru a face diferența. Iar Nate Johnson a fost omul reprizei a doua de prelungiri, americanul înclinând decisiv balanța victoriei în favoarea CSM-ului: 19-9, scor final 94-84. El a fost și coșgeterul partidei, cu 26 de puncte, în timp ce Mockevicius a excelat la recuperări, 12, iar Cizauskas a dat 8 pase decisive.

În semifinale, CSM Constanța va juca luni seară, în Sala Sporturilor, de la ora 20.00, cu CSM Oradea, care a câștigat ultimul sfert de finală, 89-78 cu FC Argeș Pitești. În cealaltă semifinală se vor întâlni U-BT Cluj-Napoca, învingătoare cu 76-56 în sfertul cu SCM OHMA Timișoara, și SCMU Craiova, care a eliminat deținătoarea trofeului, CSO Voluntari, cu 72-70. Semifinala 1 a Cupei României va avea loc luni, de la ora 17.15.