23 ianuarie 2023

Victorie în amicalul cu Steaua, handbaliștii se pregătesc pentru debutul oficial în 2023

Handbalul a revenit la Sala Sporturilor, după cinci săptămâni de pauză. Băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu s-au testat, înainte de startul oficial din 2023. Au câștigat meciul amical cu Steaua București și au început cu dreptul noul an, unul în care vor lupta să își apere locul 2 în Liga Zimbrilor. A fost o victorie cu 33-30 (17-13, la pauză), însă, mai important, echipa a lăsat impresie bună, în ciuda numeroaselor absențe cu care s-a confruntat banca tehnică.

George Buricea: A fost primul meci după o lună și o săptămână și sunt mulțumit cum am arătat împotriva unei echipe bune, având în vedere că nu i-am avut pe Nikolic, Chikovani și Nistor. De săptămâna aceasta, Nistor și Andrei vor fi 100%, Nikolic revine și el după gripă. În afară de Leon, sunt toți apți. Mergem să jucăm și la ei și sper să punem la punct tot ce ne-am propus. Vrem să ne pregătim cât mai bine, pentru că ne așteaptă un debut în forță cu meciuri de foc.

După 7 luni de la operația suferită la genunchi, Alexandru Andrei a revenit pe teren și a reușit să înscrie chiar și un gol, din aruncare de la 7 metri.

Alexandru Andrei: Mă bucur că am revenit. Sunt fericit că am jucat câteva minute și că am început cu dreptul, pentru că ne așteaptă un an cu meciuri foarte grele. Trebuie să le câștigăm, ca să ne menținem poziția. Le mulțumim suporterilor că au venit la sală și sperăm să fie alături de noi și la meciurile oficiale.

George Buricea: Le este dor de handbal, am primit foarte multe mesaje de la ei. Și este îmbucurător și dătător de speranțe că vom avea o sală plină la primul meci de acasă, cu Minaur Baia Mare, când vom juca locul 2 cu locul 3.

Paradele lui Vasile și Rusu, golurile lui Komogorov, Ilie sau Brasseleur au fost acompaniate de aplauzele spectatorilor, care abia așteaptă „bătăliile” din Liga Zimbrilor. Au marcat: Braselleur 5 goluri, Susanu 4, Ilie 4, Ravnic 4, Komogorov 3, Stankovic 3, Caba 3, Drăgan 3, Vegar 2, Andrei 1 (1×7m), Vasile 1. Cele două echipe se vor reîntâlni sâmbătă, pentru un nou amical, pe terenul Stelei, ultimul test înainte de primul meci oficial al anului, programat pe 4 Februarie, la Oradea. Pe 12 Februarie, de la ora 17.30 (în direct la ProArena), CSM Constanța va juca la Sala Sporturilor cu Minaur Baia Mare.