17 noiembrie 2022

Victorie în Liga Națională de Baschet Feminin: CSM Constanța – Agronomia București 67-46

CSM Constanța a obținut o nouă victorie în Liga Națională de Baschet Feminin. Jucătoarele antrenate de Tatiana Gallova au câștigat clar meciul cu Agronomia București, disputat la Sala Sporturilor: scor 67-46 (15-14, 22-11, 12-11, 18-9). Cu Alina Podar și Evelina Petrof în mână la aruncările de 3 puncte, Constanța s-a desprins la pauză, 37-23, și și-a mărit avantajul în partea a doua a întâlnirii. Alina Podar a încheiat partida cu 17 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, în timp ce Lydia Rivers a reușit 5 puncte, 13 recuperări și un assist. Bun și jocul Anisiei Croitoru, care a pus 8 puncte pe tabelă, reușind însă și 8 recuperări și un assist.

Au mai evoluat: Evelina Petrof (8 puncte / 1 recuperare / 1 pasă decisivă), Teodora Manea (7p / 4 / 1), Paloma Cucu (7p / 2 / 4), Denisa Fota (6p / 1 / 1), Dora Ardelean (4p / 4 / 0), Miljana Dzombeta (3p / 0 / 2), Naomi Davenport (2p / 1 / 1), Bianca Fota (0p / 1 / 1), Alexandra Robotin. Felicitări, fetelor! Urmează o pauză binevenită, în care le vom ține pumnii “Acvilelor” noastre, Alina Podar, Dora Ardelean și Bianca Fota, la meciurile echipei naționale din campania de calificare la EuroBasket 2023.

CSM Constanța va reveni pe teren pe 10 Decembrie, în deplasare, cu CSU Olimpia Brașov. Va urma un alt meci afară, cu Universitatea Cluj, iar pe 23 Decembrie, CSM se va întoarce la Sala Sporturilor din Constanța pentru întâlnirea cu CSM Târgoviște.