10 decembrie 2022

Victorie în LNBM: CSM Constanța – Steaua București 81-70

Victorie pentru baschetbaliștii noștri la Sala Sporturilor, a patra în opt meciuri jucate sezonul acesta în Liga Națională! CSM Constanța a învins Steaua București, cu scorul de 81-70 (20-11, 14-18, 24-19, 23-22), după un meci pe care l-a controlat în totalitate. Băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au intrat la pauză în avantaj, 34-29, și-au mărit avantajul la 10 puncte după sfertul 3 și nu le-au mai dat nicio șansă adversarilor până la final. 16 puncte a fost diferența maximă de scor. Echipa a avut un procentaj excelent la aruncările libere, 90% (18/20) și unul bun la aruncările de două puncte, 57% (21/37).
Nate Johnson a încheiat meciul cu 18 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, iar Mario Lazăr (16p / 9 recuperări), Jarid Rhodes (16p / 6 recuperări, o pasă decisivă) și Vytenis Cizauskas (12p / 4 / 6) au fost și ei în prim-plan. Au mai jucat: Jakob Cebasek (8 / 6 / 1), Dani Mâinea (6 / 5 / 0), Vlad Corpodean (5 / 1/ 1) și Andrei Oprean (0 / 5/ 4). Următorul meci în LNBM este programat pe 23 Decembrie, în deplasare, cu CS Municipal Galați. Baschetul continuă la Sala Sporturilor cu Liga Națională de Baschet Feminin și Cupa României la Baschet Masculin, Grupa B.