2 aprilie 2023

Victorie în primul meci al Semifinalei! CSM Constanța – FCC Baschet UAV Arad 80-63

Baschetbalistele CSM Constanța au câștigat cu scorul de 80-63 primul meci din Semifinalele Play-Off-ului Ligii Naționale! Grație unui sfert 2 aproape perfect, adjudecat cu 22-9, fetele antrenate de Tatiana Gallova și Norbert Kovasch au condus la pauză, cu 35-26, și au intrat în ultimul sfert cu același avantaj, 59-50. Pe care l-au dublat aproape până la final, în aplauzele suporterilor noștri, care au creat o atmosferă superbă la Sala Sporturilor!
Keyona Hayes a făcut, din nou, un meci excelent, pe care l-a încheiat în double double, cu 20 de puncte, 10 recuperări și două pase decisive. Performanță reușită și de Rebecca Tobin, cu 12 puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive. Alina Podar a pus 25 de puncte pe tabelă pentru CSM Constanța, pentru care au mai evoluat: Dzombeta 10p (7 pase decisive), Cucu 4p, Croitoru 4p, Manea 3p, Bianca Fota 2p și Ardelean.
Fetele noastre au sărbătorit victoria alături de suporteri, care au coborât pe teren la finalul partidei pentru poze și autografe. Debut cu dreptul și un moral excelent pentru fetele noastre, dar de luni începe pregătirea pentru meciul meciul 2 al Semifinalei. Joi, 6 aprilie, de la ora 18.30, CSM Constanța joacă la Arad. În cealaltă semifinală, campioana Sepsi Sfântu Gheorghe conduce cu 1-0 Rapidul, după ce s-a impus cu 80-62 pe teren propriu. Meciul 2 se joacă la București, joi, de la ora 15.00.