2 martie 2023

Victorie la 9 goluri la Suceava! Handbaliștii noștri se mențin pe locul 2 în Liga Zimbrilor

Handbaliștii CSM Constanța au continuat seria victoriilor în Liga Zimbrilor cu un succes categoric în deplasare: scor 28-19 pe terenul lui CSU Din Suceava! Echipa antrenată de George Buricea și Ionuț Pușcașu a rupt echilibrul partidei după primele 20 de minute, când a marcat de patru ori la rând și s-a desprins la 10-5. Băieții noștri și-au majorat avantajul până la pauză, 14-8, iar victoria nu a mai stat în niciun moment sub semnul întrebării. Au evoluat: Vasile, Rusu, Preda – Brasseleur 6 goluri, Drăgan 5, Stankovic 5, Nistor 4 (3x7m), Andrei 3 (3), Komogorov 3, Ravnic 1, Nikolic 1, Susanu, Caba, Chikovani, Teodor Ștefa, Ilie. Felicitări, băieților și staff-ului! Cu 15 victorii în 20 de etape, CSM Constanța (47 puncte) se menține pe locul 2 în Liga Zimbrilor, cu un punct peste Minaur Baia Mare (46p), care a câștigat acasă, 25-22 cu HC Buzău. Urmează pauza pentru meciurile echipei naționale din preliminariile EURO 2024 și apoi, duminică, 19 Martie, un nou joc în deplasare, cu CSM Bacău.