23 octombrie 2022

Victorie la Focșani pentru CSM Constanța! Baschetbaliștii noștri, la primul succes în noul sezon al LNBM

CSM Constanța obține prima sa victorie în Liga Națională de Baschet Masculin, în deplasare, pe terenul celor de la CSM Focșani. A doua etapă a fost de bun augur pentru băieții antrenați de Alexandru Olteanu, care au prestat un meci solid. Primele două sferturi au aparținut Constanței, care a condus la pauză cu 44-24. Apoi gazdele au redus din diferență, dar Constanța a gestionat bine jocul pe final, obținând o victorie la 11 puncte, 74-63.

Egidijus Mockevičius a fost cel mai eficient “gladiator” de pe parchet și a încheiat meciul cu 12p, 8 recuperări, două pase decisive, o intercepție. Cel mai bun marcator al Constanței a fost Nate Johnson cu 14p (3x3p), 3 recuperări, o pasă decisivă. Vlad Corpodean a făcut un meci solid și a încheiat cu 11p (3x3p), 2 recuperări, 3 intercepții. Vytenis Čižauskas a livrat nu mai puțin de 8 pase decisive, având 9 recuperări și 8 puncte înscrise, cu 3 intercepții.

Printre realizatori au mai fost Jarrid Rhodes 7p, 4 recuperări, Dani Mâinea 6p, Andrei Oprean 6p (2x3p), Mario Lazar 5p și 7 recuperări, Jakob Čebašek 5p (1x3p), două recuperări, două intercepții. CSM Constanța va juca pe teren propriu în următoarea etapă, pe 29 Octombrie, cu Laguna Sharks București.