27 noiembrie 2022

Victorie la Odorheiul Secuiesc și handbaliștii noștri încheie pe locul 2 turul în Liga Zimbrilor

CSM Constanța a câștigat cu 36-23 (18-13, la pauză), în deplasare, meciul cu CSM Odorheiul Secuiesc, din etapa a 13-a a Ligii Zimbrilor și bifează a 10-a victorie în acest sezon. Jocul a fost controlat de la un capăt la altul de handbaliștii antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu, care au intrat la pauză cu un avantaj de 5 goluri. Cu francezul Brasseleur în mână, de la 9 metri, dar și Ravnic, Susanu și Nistor eficienți la semicerc, CSM Constanța a luat o primă opțiune pentru câștigarea partidei. Băieții noștri și-au dublat avantajul până la jumătatea reprizei secunde. A fost 25-17, în minutul 40 și 31-19, în minutul 50, iar diferența a crescut la 13 goluri până la final.

Andrei Drăgan a fost omul de gol numărul unu, talentatul centru venit în vara acestui an la Constanța ieșind încă o dată în evidență. Au evoluat: Rusu, Preda – Drăgan 7 goluri (1x7m), Ravnic 5, Susanu 5, Brasseleur 4, Nistor 3 (2), Stankovic 3 (3), Komogorov 3, Ilie 2, Caba 2, Nikolic 1, Rareș Ștefan 1, Chikovani, Raso, Teodor Ștefan. La finalul turului, CSM Constanța se menține pe locul 2 în Liga Zimbrilor, cu 10 victorii, un egal și două înfrângeri. În etapa următoare, prima din returul Ligii Zimbrilor, echipa noastră va juca tot în deplasare, cu CSM 2007 Focșani, pe 4 Decembrie, de la ora 19.15.