29 octombrie 2022

Victorie la Turda! Potaissa – CSM Constanța 27-28 (12-13, la pauză)

Handbaliștii noștri continuă seria extraordinară în Liga Zimbrilor, cu o victorie importantă la Turda, după un meci dramatic,  decis în ultima secundă! CSM Constanța a fost echipa mai bună și a demonstrat asta pe final, când nu s-a lăsat intimidată de presiunea pusă de gazde. Komogorov, Braselleur și Ravnic au înscris goluri importante, iar Dani Vasile a câștigat duelul de la distanță cu Mihai Popescu, reușind 12 parade. Penultima, la 7 metri, la 27-26 pentru Potaissa, a dat oxigen echipei pentru ultimele două minute. Cu 6 secunde înainte de fluierul final, la 27-27, Turda a trimis peste poartă, iar George Buricea a luat timeout. Gabi Ilie s-a dus glonț spre poarta adversă, a fost faultat și CSM a primit 7 metri, la ultima fază a meciului! Valentino Ravnic a transformat și a adus victoria pentru Constanța! Scor final: 28-27 (13-12, la pauză). Bravo, băieți! Au evoluat: Vasile, Rusu – Ravnic 8 goluri (2×7m), Komogorov 7, Nikolic 3, Chikovani 2, Braselleur 2, Nistor 2 (1), Drăgan 1, Stankovic 1, Ilie 1, Susanu 1.

CSM Constanța a obținut a 8-a victorie în 9 etape și se menține pe locul 2 în Liga Zimbrilor, a egalitate, 24 puncte, cu liderul Dinamo, care are 8 succese în 8 meciuri jucate. Etapa viitoare, vineri, 4 Noiembrie, CSM Constanța va juca acasă cu HC Buzău.