31 ianuarie 2024

Victorie pentru fetele noastre în ETTU Europe Cup! CSM Constanța – ALCL TT Grand-Quevilly 3-2! Calificarea în semifinale se joacă în Franța

CSM Constanța produce surpriza și învinge o echipă venită din Liga Campionilor, pe ALCL TT Grand-Quevilly, scor 3-2 la general după un “maraton” nebun de 3 ore în Sala LPS “Nicolae Rotaru” din Constanța! Susținute de 300 de spectatori entuziaști, care au creat o atmosferă incendiară, fetele noastre au câștigat dramatic un meci plin de emoții, schimburi spectaculoase de mingi și răsturnări de situație.

Alina Mușat a avut parte de un meci thriller cu Isà Cok, în ultima partidă din confruntarea cu Grand-Quevilly. Alina a luat primul set, apoi le-a pierdut pe următoarele două, însă a revenit și a egalat situația, 2-2. În setul decisiv, a fost condusă cu 4-3, dar a întors soarta jocului și a confruntării, reușind să se impună cu 6-4! Decana de vârstă a echipei, la numai 26 de ani!, Alina a închis, astfel, soarta partidei în favoarea noastră în tie break și a pus capăt primei confruntări cu echipa din Franța, aruncând sala în aer! CSM Constanța obține o victorie pe care nu mulți o vedeau posibilă în palmaresul echipei de la malul mării, având în vedere nivelul adversarului.

În celelalte meciuri: Elena Zaharia – Isa Cok 3-1, Alina Mușat – Li Samson 3-0, Anais Salpin – Bianca Mei-Roșu 3-0, Li Samson – Elena Zaharia 3-2. Ne așteaptă un retur de foc în deplasare, pe terenul unei echipe care are în componența sa jucătoare de Liga Campionilor. Meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele ETTU Europe Cup se joacă vineri, 2 Februarie, de la ora 20.30, la Grand-Quevilly.