10 martie 2024

Victorie prețioasă la Brașov pentru baschetbaliști! CSM Constanța, mai aproape de Final 8

CSM Constanța revine senzațional de la -10 puncte la pauză și se impune în deplasarea de la CSM Corona Brașov, scor 96-93, după un final de meci incendiar în care echipa noastră a avut în junioarele U13 prezente la sală o adevărată galerie. CSM Constanța a revenit mult mai motivată de la vestiare și treptat a recuperat diferența de pe tabelă, preluând chiar și conducere în dese rânduri. Nu au lipsit alley-oop-urile spectaculoase marca Byran Griffin care a încheiat în double double cu 12p și 10 recuperări iar jocul echipei a mers din ce în ce mai bine pentru băieții noștri, care cu un minut înainte de final, conduceau la două posesii. Corona Brașov a încercat să revină în joc, însă apărarea și time-out-urile luate de banca noastră tehnică și-au făcut efectul și au închis partida în favoarea noastră.

Jorden Duffy a făcut un meci fabulos în care a încheiat cu 25 de puncte (3x3p), 6 pase decisive, 5 recuperări, având și un slam dunk spectaculos pe contraatac, Cedric Henderson Jr 20 de puncte, dintre care 18 au venit din spatele semicercului, Mario Lazar 17p și 3 recuperări, cu un monster game și un efort extrem în apărare, Rolland Török a pus mingea în ațe exact când echipa avea cea mai mare nevoie pentru a rămâne în meci, încheie cu 8p, Kyndal Hill 6p, Andrei Oprean 6p, ambele aruncări fiind venite de la mare distanță pentru el în 31 de minute jucate, fiind jucătorul nostru cu cel mai mare timp petrecut pe parchet, Vytenis Čižauskas 2p, 2 recuperări și 5 pase decisive, Jaylon Scott 3 recuperări, o intercepție și 2 pase decisive, alături de ei Șerban Jeles, Vitalie Balan și Ștefan Gribinic. CSM Constanța ia o opțiune serioasă spre Final 8 cu această victorie însă are adevărate bătălii de dat în următoarele două etape, în deplasare, pe terenul celor de la Dinamo București și Rapid București, după care băieții vor juca din nou pe teren propriu cu CSO Voluntari, pe 23 Martie. Mulțumim tuturor pentru susținere! Hai, Constanța!