30 ianuarie 2023

Victorie și în fața Aradului! Baschetbalistele noastre au 9 succese consecutive în Liga Națională

CSM Constanța își continuă seria invincibilă în Liga Națională de Baschet Feminin. A ajuns la cea de-al 9-lea succes consecutiv, după ce a câștigat la Sala Sporturilor, cu 76-68 (16-13, 24-17, 17-19, 19-19), în fața celei de-a doua clasate, FCC Baschet UAV Arad, care pierduse un singur meci până să vină la Constanța. Fetele antrenate de Tatiana Gallova și Norbert Kovasch au făcut o primă repriză excelentă, scor 40-30, și și-au ținut adversarele la distanță în următoarele două sferturi. Suporterii au fost încă o dată la înălțime.

Mljana Dzombeta a ieșit la rampă, cu 26 de puncte, două recuperări și 9 pase decisive, iar Rebecca Tobin a încheiat meciul în double double, cu 21 de puncte și 10 recuperări! Au mai evoluat: Rivers 17 puncte, Bianca Fota 7p, Petrof 3p, Ardelean 2p, Podar, Cucu, Manea, Vitulova, Croitoru. Seria meciurilor tari continuă. După ce a învins a doua clasată, CSM Constanța se pregătește să înfrunte liderul neînvins al campionatului, Sepsi Sfântu Gheorghe. Joi, 2 Februarie, tot la Sala Sporturilor.